Sicil Affı Kanunu Hakkında Bilgi

0 182

SİCİL AFFI.com’dan tüm okurlara selamlar! Sicil affı nedir? Sicil affı ne anlama gelir? gibi konulara yanıt vermek ve bu konuda bilgisini artırmak isteyenlere detaylı bilgiyi sunmak için hazırlanan bu içerikte sizin için Sicil affı kanunu ile alakalı detaylı bilgiler vermek istiyoruz.

Sicil affı kanunu konulu yazımız sizin için yararlı olursa bu içeriği paylaşmanızı öneririz. Şimdi bu konu ile alakalı bilgi vermeye başlayalım :

Sicil Affı Kanunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sicil Affı Kanunu gereği meclis tarafından verilen sicil affı kararı Türkiye’de faaliyet gösteren belirli bankaları kapsayan bir af değildir. Türkiye’de mevcut yasalara bağlı olarak faaliyet gösteren bankaların tamamı çıkartılan sicil affını uygulamak zorundadır. Bu nedenle sicil affına uyan bankalar başlığı ile bir sınıflama yapmak imkânsızdır.

Bankalardan kullandığı kredileri ödemediği için sicil puanı düşürülen müşterilerin sicil puanları merkezi bir sistemde tutulmaktadır. Bu nedenle çıkartılan sicil affını Merkez Bankası uygulamaktadır. Merkez Bankası’nın merkez sisteminde tutulan sicil kayıtları yine Merkez Bankası tarafından silinmektedir. Bu nedenle herhangi bir bankaya kredi kullanmak için giden veya kredi kartı almak isteyen müşterilerin banka bazında red cevabı alması mümkün değildir. İster özel bankalar olsun ister devlet bankası olsun her banka müşterisinin sicil kaydına Merkez Bankası kayıtlarından ulaşmaktadır.

Son Detaylar

Bu yazımızda sizin için Sicil affı kanunu hakkında değerli bilgiler verdik. Bu bilgiler mutlaka işinize yarayacaktır. Daha fazla bilgi öğrenmek için e-postanız ile abone olun. Paylaşacağımız yeni bilgiler, e-mail adresinize gelsin.

Sicil Affı.com‘u ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

 


Bir önceki yazımız olan Sicil Affı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Konusu başlıklı makalemizde cumhurbaşkanı, kanun hükmünde kararname ve khk hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.