Sicil Affı Hakkında

Sitemiz sicil affı hakkında kapsamlı ve detaylı bilgiler vermek için hazırlanmıştır. Bu site içerisinde adli sicil affı, ehliyet sicil affı, emniyet sicil affı, esnafa sicil affı, memura sicil affı, polislere sicil affı, bireysel sicil affı konularına benzer konular hakkında önemli bilgiler yer almaktadır. Öncelikle sicil affı nedir sorusuna cevap vermek ile başlayalım:

Sicil affı nedir?

Sicil Affı Nedir Sorusuna Cevap
Sicil Affı Nedir Sorusuna Cevap

Sicil affı, tüketicilerin daha önceden kullanmış olduğu kredi kartlarının veya kredilerin ödeme vadesinde yaptığı düzensiz veya eksik ödemeler sonucunda banka tarafından isminin kara listeye alınması durumundan çıkması anlamına geliyor. (KAYNAK : Yeni Şafak)

Gümrük ve Ticaret Bakanı  Bülent Tüfenkci’nin Twitter’dan vermiş olduğu haber ile birlikte sicil affı 18 OCAK 2017′de yasalaşmıştı. Aşağıda Sn. Bakan’ın Twitter hesabından paylaşmış olduğu tweet yer almaktadır.

Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, yatırımcılara vergi ve harç muafiyeti getiren tasarı TBMM’de kabul edildi. Hayırlı olsun.   @bulenttufenkci

Sicil Affına Bankalar Engel Olabilir Mi?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bu konuda çok sert konuştu ve bankaları uyardı. Açıklaması aynen şu şekilde idi:

“Ama ne oluyor, sahaya baktığınızda ‘siz çeki ödememişsiniz’ deniliyor ve kredi verilmiyor. Zaten sicil affını bu yüzden getirdik. O zaman ne anlamı var sicil affının? Elimizde birçok denetim mekanizmaları var. Hesabını sorarız. Biz şunu dedik;  geçmişte senedini, kredisini ödeyemeyen olabilir, sonradan ödeyenler olur. Sonradan bunlarda bir sorun olmaması lazım, 6 ay içinde silinmesi lazım.”Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci

Sicil Affı İle Siciller Ne Zamana Temizlenir?

Sicil affından yararlanan vatandaşların sicillerinin affedilip temizlenmesi için ya borçlarının hepsini kapatmaları ya da borçlarının hepsini yapılandırma yoluna gitmeleri gereklidir. Eğer bahsi geçen 2 şartı yerine getirirdiğiniz takdirde siciliniz derhal temizlenecek ve temiz bir sicile kavuşacaksınız. Fakat çıkarılan sicil yasası ile bankalara herhangi bir zorunluluk getirilmemiş gibi görünüyor. Bakanlık ile bankalar arasında bu sorun derhal çözümlenmesi gereklidir. Bu neden yüzünden bazı bankaların bu yasa yapısına kaçamak bir şekilde uyması beklenebilir.Bankaların önemli bir kısmı sicil affı yasası kapsamından kişilerin yararlanması için gerekli çalışmaları sağlayacaktır.

Sicil Affı Hakkında Bilgiler Yararlı Oldu mu?

Eğer bu içerik işinize yaradıysa mutlaka paylaşmanızı isteriz. SOLDAKİ BUTONLAR İLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ. Bilen bilmeyene duyursun. Bilgi paylaştıkça çoğalır. İlginize teşekkürler