Krediyi Erken Ödeyene İndirim Var Mı?

0 113

İhtiyaçları karşısında yetişemeyen tüketicilerin tercih ettikleri yöntemler arasında olan banka kredilerinde, geri ödemelerde yapılacak olan taslaklarda kredisini erken ödeyen tüketiciler için indirim sağlanacağı söylentisi duyulmaktadır. Yani vade tarihi gelmeden önce birçok taksitini ödeyen tüketiciler ve bu tüketicilerin kredi borçlarının tamamını zamanı gelmeden kapattıkları takdirde maliyetlerde ve masraflarda indirim alabilecekleri söz konusudur. Bu durum tüketici kanununda tüketicileri koruyan haklar içerisinde yer almaktadır.

Kredisini erken ödeyen tüketiciler için yapılan sözleşmeler sonucunda en düşük faizlerin taban alacağı belirlenmiştir. Aynı zamanda kredi sözleşmelerinde yer alan bir madde de iki ay içerisinde borcunu kapatan tüketicilerin faiz değişikliklerinin yansıtılmaması kararı alınmakta olup en düşük faiz oranın yer almıştır. Öncelerden vadesini erken kapatmış olan tüketicilerin kalan borçlarından %2 oranında bir erken kapatma ücreti alınmaktaydı. Bugün ise banka temerrüde düşen müşterileri için %30 oranından fazla bir faiz oranını uygulayamamaktadır. Taksit ödemelerinde vadeden önce yapılan ödemelerde anaparanın faiz oranı ve erken ödeme günü esas alınmaktadır. Ödemenizi yapmış olduğunuz tarihler esas alınıp erken ödeme ve faiz indirimleri hesaplanmaktadır. Kredisini erken ödeyen tüketiciler, bankalar ile yapmış oldukları sözleşmelerde çeşitli haklarının olduklarını unutmamalıdırlar. Örneğin kredi sözleşmesi imzalandıktan sonra müşteri 14 gün içerisinde krediden vazgeçer ise iptal hakkı sağlanmaktadır. Aynı zamanda kredi aldığınızda bankanız sizlere sormadan sigorta işlemlerini başlatamazlar. Ancak krediyi alan kişi yazılı bir bildirim ile sigorta yapılması için izin verebilirler.

Bankalardan almış olduğunuz kredileri ne kadar düzenli öderseniz ve ne kadar kısa sürede bitirirseniz gerek kredi notunuz gerekse bankaların vermiş oldukları faiz indirimlerinden o denli fazla yararlanırsınız. Alınan kredilerin taksitleri bütçenize uygun bir şekilde ayarlanmaktadır. Bu sebeple önceliklerinizde bu kredi taksitlerinizi ayarlamanız ileride ödeyemediğiniz taksit ödemelerinizden dolayı doğan olumsuz sonuçların önüne geçilmiş olunur. Bankalar kredi ödemelerini düzenli yapan banka müşterilerinin her zaman güvenilir olabilecekleri düşündüklerinden dolayı tekrar kredi almak istediklerinden zorluk çıkarmazlar. Kredi ödemelerini gününden önce ödemiş olan banka müşterilerine de yukarıda da bahsettiğimiz gibi faiz indirimleri yaparak müşterilerini memnun ederler.

 


Bir önceki yazımız olan Düşük Faizli Kredi ile Tarımsal Üretime Destek başlıklı makalemizde destek tarımsal üretim işletmeleri, tarımsal üretimi destekleme genel müdürlüğü ve tarımsal üretimi destekleyen kuruluşlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.