Düşük Faizli Kredi ile Tarımsal Üretime Destek

0 99

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, gıda fiyatlarından kaynaklı enflasyonu aşağı çekmek için tüm imkânları seferber ediyor. Bu hedef doğrultusunda Ziraat Bankası ve tarım Kredi Kooperatifleri‘nce, lisanslı depoculuk yatırımlarında kullandırılan kredilerin üst limiti de 5 + milyondan 10 milyon liraya çıkarıldı. Uygulanacak indirim oranları da yatırım dönemi için yüzde 50’den 75’e, işletme dönemi için yüzde 25’ten 50’ye yükseltildi.

BİR BİR YAŞAMA GEÇİRİLİYOR

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, enflasyon üzerinde gıda fiyatlarındaki artıştan kaynaklı baskıyı azaltmak için kapsamlı bir çalışma yaptı. Gıda Komitesi, fiyatlarda istikrarı sağlamak ve gıda piyasasını daha etkin gözlemlemek için saha çalışmalarına önem verirken, hasat yerinden perakende satış noktasına kadar aşamalar teşvik kapsamına alınıyor. Lisanslı depo kapasiteleri artırılırken, önümüzdeki günlerde özel tarım bankacılığında da önemli adımlar atılacak. Meyve ve sebzelere teşvik verilirken lisanslı depoculuk yatırımlarına da destek veriliyor. Bu konuda dün de önemli bir adım atıldı.

9 AY VADELİ KREDİ

Lisanslı depo işletmelerinin düzenlediği elektronik ürün senetleri (ELÜS) karşılığında ürününü lisanslı depoya teslim eden üreticilere kredi desteği verilecek. Üretim kapasiteleriyle uyumlu şekilde senet tutarlarının yüzde 75’ine kadar azami 9 ay vadeli kredi kullandırılabilecek. Üretime yönelik olarak, daha önce kullandırılmış faiz indirimli kredi bulunması halinde, öncelikle söz konusu risk tahsil ve tasfiye edilecek. Bu kapsamdaki kredilere, üretim konuları bazında üst limitler dâhilinde yüzde 50 indirim uygulanacak. Bu senetlere bağlanan ürünün üretimine yönelik olarak daha önce kullandırılan faiz indirimli kredi bulunması durumunda öncelikle söz konusu risk tasfiye edilecek.

SUNİ FİYATLAR ÖNLENECEK

Gıda Komitesi fiyatları tek tek inceleyip sektördeki tıkanıklıkları listeleyip çözüm odaklı adımlar atmaya devam ediyor.

  1. Suni fiyatları önlemek için alternatifler ortaya konulacak.
  2. Çiftçiden markete kadar olan süreç hal kayıt sisteminden izleniyor.
  3. Stok takibi yapılırken, fiyat artışı yaşanan ürünlere karşı ithalat seçeneği de dâhil her türlü tedbir alınacak.
  4. Fiyatların yüksek olmasındaki önemli nedenlerden biri olan pazarlama sürecindeki halka sayısı azaltılacak.
  5. Hal sistemindeki komisyonculuk organize edilecek.

Bir önceki yazımız olan Bakan Müezzinoğlu'dan Önemli Taşeron Açıklaması başlıklı makalemizde taşeron haberi, taşeron haberler ve taşeron haberleri 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaynak SABAH

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.